Koledar izobraževanj


Namen seminarja je predstaviti zakonodajo tistim, ki razmišljajo o postavitvi sončne elektrarne za samooskrbo ali prodajo proizvedene električne energije. Zakonodaja se je v tem času hitro spreminjala z namenom, da se izvede čim več investicij, ki jih financirajo državljani. Predstavljene bodo tudi balkonske sončne elektrarne (Plug & Play) oziroma vtične proizvodne naprave, kot so imenovane v Pravilniku o tehničnih zahtevah za priključitev in obratovanje vtične proizvodne naprave na obnovljive vire energije.

Direktivo o strojih 2006/42/ES je nadomestila Uredba (EU) 2023/1230, s katero je po reviziji dosežena večja pravna varnost v smislu izbire pravega pravnega okvira, ki se uporablja zanje. Seminar pa je namenjen predhodni predstavitvi novosti ter načinov za implementacijo zahtev pri proizvajalcih strojev in delno dokončanih strojev, pri uporabnikih v delovnem procesu in na splošno pri uporabnikih. Obsegal bo pregled novih zakonodajnih zahtev, primerov uporabe standardov in postopkov ugotavljanja skladnosti za stroje, navodil za pripravo dokumentov in označevanje proizvodov z oznako CE.

SIST/TC TOP Toplota je v letu 2022 pripravil in sprejel standard SIST 1191:2022 Toplotnoizolacijski materiali v gradbeništvu – Zahteve za lastnosti toplotnoizolacijskih materialov glede na področje uporabe. Standard navaja, kakšne lastnosti morajo imeti toplotnoizolacijski materiali, da so primerni za posamezno vrsto vgradnje (na primer prezračevano fasado, ravno streho itd.). Za posamezne vrste toplotnoizolacijskih materialov obstajajo evropski standardi, ki jih pripravlja tehnični odbor CEN/TC 88 Thermal insulation materials. Ti standardi so harmonizirani, kar pomeni, da so sestavni del evropske zakonodaje, in sicer sodijo pod Uredbo o gradbenih proizvodih (CPR) Uredba (EU) št. 305/2011.

Jeseni 2023 je izšel novi standard SIST EN ISO/IEC 27001:2023, ki prinaša pomembne novosti oz. spremembe na področju zahtev za vzpostavitev, izvajanje, vzdrževanje in nenehno izboljševanje sistema upravljanja informacijske varnosti v okviru organizacije. Udeleženci se bodo seznanili s spremembami v novi izdaji standarda SIST EN ISO/IEC 27001:2023 ter izvedeli, kako to vpliva na njihov sistem upravljanja varovanja informacij (SUVI). Predstavljene bodo usmeritve, kako v poljubni organizaciji na čim učinkovitejši način preiti na novi standard ter kako si pomagati z uporabo dodatnih standardov iz družine SIST EN ISO/IEC 27000 in SIST ISO 31000. Predstavljeni bodo primeri dobrih praks ter spregovorili o tem, katero dokumentacijo SUVI bo treba dopolniti, ter kako prilagoditi obstoječe preglede informacijske varnosti.