Vabilo s prijavnico.pdf
Elektronska prijava
Datum: 17. oktober 2024
Ura: 9.00 - 12.15
Organizator: SIST
Povezavo na spletni seminar boste prejeli na svoj elektronski naslov.
Navodila za udeležbo na spletnem seminarju
Namen
Novosti so predvsem na področju opredelitve strojev, delno dokončanih strojev, izdelkov, ki vključujejo umetno inteligenco oziroma radijsko opremo, ki jih zajema Direktiva 2014/35/EU, ter strojev z dodanimi funkcijami in izboljšanimi tehničnimi lastnostmi, ki morajo še vedno ostati skladni z bistvenimi zdravstvenimi in varnostnimi zahtevami.
Obstajajo številne zahteve glede tradicionalnih tehnologij, ki niso povezane z novimi, za katere je bilo ugotovljeno, da niso dovolj jasne ali varne ali pa so preveč zastarele in lahko ovirajo inovacije. Zahteve za splošno varnost pa z novo uredbo ne bodo manjše, kot so bile predhodno, bo pa nekoliko poenostavljena predložitev dokumentacije v digitalni obliki.
Dodatno je sprejeta tudi Uredba (EU) 2019/1020, ki dopolnjuje prejšnjo Direktivo 2004/42/ES o strojih, Uredbo (ES) št. 765/2008 o določitvi zahtev za akreditacijo in nadzor trga v zvezi s trženjem proizvodov in Uredbo (EU) št. 305/2011 (za gradbene proizvode) ter skupno določa zahteve za nadzor trga nad tehničnimi proizvodi v verigi gospodarskih subjektov od proizvodnje do trženja.
Seminar bo obsegal pregled novih zakonodajnih zahtev, primerov uporabe standardov in postopkov ugotavljanja skladnosti za stroje, navodil za pripravo dokumentov in označevanje proizvodov z oznako CE.
Program
09.00–09.05 |
Pozdrav organizatorja |
09.05–09.45 |
Tehnična zakonodaja (zakonodajni okvir EU in RS)
Obveznosti sodelujočih v tržni verigi (Uredba (ES) št. 765/2008)
Tehnične zahteve za stroje – Uredba (EU) 2023/1230
|
9.45–10.45 |
Ugotavljanje skladnosti strojev (s primeri)
Priglašeni organi
|
10.45–11.00 |
Odmor |
11.00–11.30 |
Dokumentacija in oznake
|
11.30–12.00 |
Tržni nadzor
|
12.00–12.15 |
Vprašanja slušateljev in odgovori |
Predstavitev je namenjena
- proizvajalcem strojev, direktorjem in tehničnim direktorjem,
- razvojnikom in tehnologom,
- udeležencem v verigi dajanja na trg (uvozniki, distributerji, trgovci),
- serviserjem in predelovalcem strojev in strojnih naprav,
- zaposlenim na področju zagotavljanja kakovosti procesov, izvajanja kontrole proizvodnje in doseganja skladnosti proizvodov.
Kaj boste pridobili z udeležbo
- celovit pregled obstoječih zakonov in podzakonskih predpisov na področju graditve,
- vpogled v trojček gradbenih zakonov in podzakonskih aktov v zvezi z graditvijo objektov,
- predstavitev zahtev in novosti GZ-1 v povezavi z zakonodajo za gradbene proizvode,
- razlago o razmejitvi obveznosti in odgovornosti sodelujočih v tržni verigi gradbenih proizvodov,
- razčlenitev zahtev za posamezni gradbeni proizvod glede na vrsto in vplive njihovih lastnosti na objekt,
- pregled zahtev in pogojev za posamezne vrste objektov glede na zahtevnost,
- pregled podzakonskega akta o dokumentaciji za graditev objektov,
- razčlenitev zahtev za izvajanje gradbenih del in zaključnih del v gradbeništvu,
- prikaz primerov iz prakse trženja gradbenih proizvodov, ki izpolnjujejo vse zahteve,
- odgovore na vprašanja iz prakse, vezane na uporabo ustreznih standardov in smernic za gradbene proizvode, objekte in način graditve.
V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobili kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
Ponujamo tudi 30 % popusta za podjetja, ki prijavijo več zaposlenih.
Izvajalka
Mag. Emilija Bratož ima desetletne izkušnje pri vodenju proizvodnje, uvajanju tehnologij in tehnoloških izboljšav ter nadaljnjih dvajset let izkušenj iz delovanja kot svetovalka specialistka za tehnično zakonodajo in standarde. Je strokovnjakinja za evropsko zakonodajo na področju notranjega trga, tehničnih zahtev za proizvode, ustrezneuporabe standardov, zakonitosti izvajanja postopkov ugotavljanja skladnosti in označevanja CE. Delovala je v svetovalnih centrih SIST in Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije na področju tehnične zakonodaje in standardov. Sodelovala je v projektih Evropske komisije za dežele Jugovzhodne Evrope in Balkana, v Evropski podjetniški mreži (EEN) ter kot svetovalka in projektna vodja pri različnih razvojnih projektih v podjetjih. Sedmo leto zapored je pri Small Business Standards (SBS) v Bruslju imenovana tudi kot evropska strokovnjakinja za sodelovanje pri pripravi standardov s področja gradbenih proizvodov (predvsem CEN/TC 246 in CEN/TC 178), pri čemer s posebno skrbjo in strokovnostjo zastopa interese malih in srednje velikih podjetij (SME) v procesu standardizacije. Svetuje pri uporabi standardov za zagotavljanje skladnosti proizvodov in uvedbi notranje kontrole proizvodnje, pri pripravi ustrezne dokumentacije za procese in proizvode v skladu s harmoniziranimi standardi ter pri uporabi in izpolnjevanju zahtev drugih standardov za dajanje tehnično zahtevnejših proizvodov na trg.